logo    POKOJOVKY.cz  květiny pro Váš domov  orchideje, pokojové rostliny, tilandsie, masožravé rostliny, kapradiny, palmy, sukulentní rostliny 

Ozeleníme Váš interiér

 

 

 

 

 

 

 

  


Podle zákona o evidenci tržeb

je prodávající povinen vystavit

kupujícímu účtenku. Zároveň je

povinen zaevidovat přijatou tržbu

u správce daně online; v případě

technického výpadku pak nejpozději

do 48 hodin.

 Wollemia nobilis - jedna z nejstarších a nejvzácnějších dřevin

Objevení wolemie provázela obrovská náhoda. V srpnu 1994 si David Noble, pracovník Správy Národních parků v Novém Jižním Walesu, všiml při horolezecké tůře se svými přáteli 200 km západně od Sydney v dešťové roklině uvnitř 500 000 hektarové plochy Národního parku Wollemi stromu nezvyklého vzhledu. Zvedl ze země malou větvičku na určení. Skupina zkušených botaniků později zjistila, že jde o nový druh prastaré čeledi. Nález tak získal mezinárodní význam. Vědcům se podařilo určit, že se jedná o velmi vzácnou dřevinu, která byla známa pouze z fosílií a považovala se za již dávno vyhynulou.

Tato vzácnost dostala jméno Wollemia nobilis, wolemie vznešená, podle Národního parku Wollemi, místa, kde byla objevena a které nyní náleží do světového přírodního bohatství. Vědecké jméno rostliny zrcadlí majestátní kvality stromu a také se do něj promítá jméno objevitele Davida Nobla. Přestože se zachovalo méně než 100 dospělých stromů na jediném místě, lze předpokládat, že wolemie byly rozšířeny již na prehistorickém superkontinentu Gondwana, který existoval dříve, než se Austrálie oddělila od Antarktidy a začala se posouvat na sever. Nejstarší známá zkamenělina wolemie má 90 milionů let. 
Wolemie je jedinečný druh třetího žijícího rodu čeledi blahočetovitých (Araucariaceae). Má společné znaky s jinými žijícími rody Agathis a Araucaria, jako i se skupinou fosilií z období křídy a raných třetihor.

Wolemie je majestátní jehličnan, který v nedotčené přírodě dorůstá do výšky 40 metrů (nejvyšší v přírodě rostoucí jedinec dosahuje výšky přes 41 m) a průměr kmene může dosáhnout i více než metr. Má neobvyklé převislé jehlice. Konečky výhonků mají na jaře a v létě barvu zeleného jablka a vytvářejí kontrast se starším tmavě zeleným jehličím. Dalším jedinečným znakem je rozvětvení. Starší (podle našeho pozorování však i mladé) jehlice stojí ve dvou řadách podél větviček. Kůra se výrazně odlišuje od známých druhů, od přibližně pěti let stáří vypadá jako bublající čokoláda prostoupená vzduchovými bublinkami.

Místo nálezu wolemie je přísně tajeno, zná ho pouze několik lidí. Při vstupu vědců do míst, kde wolemie roste, se dbá zvláštní opatrnosti a vše prochází důkladnou desinfekcí. Stačí jediná choroba nebo požár a wolemie může v přírodě úplně vyhynout.

Foto rostliny z naší sbírky

 

ZDhkZDA